PROJEKT “SAJAM DIGITALNIH FINANCIJA”

Izvješće o provedenom istraživanju učenika o poznavanju prava potrošača 2022.


Poveznice na video:

https://www.youtube.com/watch?v=rEnjljOpcyw

https://youtu.be/tRNiJDEIkI8


Svake godine, 15. ožujka, obilježava se Svjetski dan prava potrošača. Cilj je podići globalnu svijest o pravima potrošača, zaštita potrošača i osnaživanje istih.
Projekt se provodi na eTwinning platformi u autorstvu nastavnica Nine Bionda (Prva ekonomska škola) i Ane Špoljarić (Trgovačka škola) te partnera nastavnika iz:

• I.tehnička škola TESLA, Zagreb, Hrvatska,

• Oš Antuna Augustinčića, Zaprešić, Hrvatska,

• BEYŞEHİR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, BEYŞEHİR Turska,

• Ekonomska škola Sisak, Hrvatska,

• Externato Marquês de Pombal, Lisboa, Portugal,

• Prva ekonomska škola, Zagreb,Hrvatska,

• Srednja škola Biograd na Moru, Hrvatska,

• Srednja škola Glina, Hrvatska

• Trgovačka škola, Zagreb,Hrvatska.

Korištenje digitalne tehnologije za pristup financijskim uslugama (poznato kao Fintech) postaje svakodnevna pojava za milijune nas te će biti rastući trend u načinu na koji trošimo, šaljemo i štedimo novac.

Ljudi sada mogu jednostavno plaćati račune, prenositi novac i pristupati svojim bankovnim izvodima koristeći svoje računalo ili mobilni telefon. U zemljama s višim prihodima to daje veći izbor i udobnost.

U zemljama u razvoju, rast digitalnih financijskih usluga omogućio je milijunima potrošača (koji su prije imali malo ili nimalo pristupa bankovnom računu) prvi put pristup financijskim uslugama. No, s obzirom da se tehnologija tako brzo razvija, može biti teško pratiti korak.

Kako sve više ljudi obavlja transakcije koristeći svoj telefon, tablet ili računalo, važno je da možemo biti sigurni da su ta plaćanja sigurna.

Provedeno je istraživanje koje je potaknulo promišljanje učenika i nastavnika o rješenjima usmjerenim na potrošače u digitalnim  financijskim uslugama, okupljajući različite glasove zagovornika potrošača i ključnih tržišnih aktera u digitalnim financijskim uslugama kako bi se ubrzale promjene. Aktivnosti unutar projekta i nakon istraživanja prikazat će  rad, perspektive i ideje zagovornika potrošača iz cijelog svijeta.
Projekt se zasniva na viziji potrošača za pošteno digitalno financiranje, nudeći uvide potrošača o tome koje su radnje potrebne kako bi se osiguralo pošteno digitalno financiranje koje je uključivo, sigurno, zaštićeno podacima i privatno te održivo za potrošače.

Osim istraživanja, rezultati su zajednička digitalna brošura i video izložba radova učenika.

Zahvaljujemo  svim dionica na aktivnom promicanju Svjetskog dana prava potrošača kroz projekt „Sajam digitalnih financija”!

Ana Špoljarić, prof.


Izvješće o provedenom istraživanju