DOWNOV SINDROM (2022.)

Maturanti Trgovačke škole Zagreb, u organizaciji prof. Božice Uroić i prof. Davida Pribolšana, obilježili su Dan Downovog sindroma. Ovom gestom pokazali smo  veliko srce i empatiju prema ljudima s Downovim sindromom te smo  i ove godine obukli različite čarapice  i tako simbolično sudjelovali u obilježavanju ovoga Dana.

Downov sindrom je oblik sindroma koji se javlja kao posljedica anomalije kromosoma 21. koji nastaje uslijed viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri svake stanice tijela. Dan Downovog  sindroma obilježava se 21. ožujka svake godine. Taj poremećaj sprječava normalan fizički i mentalni razvoj djeteta. Bez obzira postoji li neko dodatno oboljenje ili ne, djeci s Downovim sindromom potrebna je posebna pažnja tijekom odrastanja, provođenje različitih dodatnih mjera, savjetovanje te posebne metode učenja. Njima treba više pažnje i učenja, a zapravo smo mi ti koji trebamo učiti od njih kako voljeti druge i ne činiti razliku među ljudima. Iako izgledom različiti od drugih ljudi, osobe sa Downovim sindromom ne smiju biti odbačena od ostatka društva i njihov izgled i osobnost uvijek moramo prihvaćati s ljubavlju. Pokažimo empatiju i ljubav jedni prema drugima jer u ovom svijetu punom zla i mržnje, ovakvim djelima širimo ljubav jedni među drugima.

Karmela Brcko,  4.Ak