Noć knjige 2025. i naša 10. radionica čitanja uživo


Što znači biti živo biće?!

Tema Noći knjige 2025. bila je: O ŽIVOTINJAMA I LJUDIMA

Svjesni njihove nezamjenjive uloge u povijesti čovječanstva i umjetnosti, osobito književnosti, te prisutnosti u popularnoj kulturi, ovogodišnja Noć knjige bila je posvećena životinjama. Istraživali smo, tu večer, njihovo mjesto u knjiškim svjetovima i pokušavali otkriti kako su, kroz vjekove, oblikovale naš pogled na svijet, naš odnos prema prirodi i sebi samima. Životinje su nepresušan izvor inspiracije, u književnosti životinje često simboliziraju ideje, ideologije i moralne vrijednosti. One su likovi i junaci, naratori i ključni akteri priča koje odražavaju ljudska stanja, ponašanja i misli. Često postaju više od običnih likova – postavljaju pitanja o istini , smislu i svrsi; o tome što znači biti živo biće.

Tu večer, Noći knjige, i mi okupljeni u našoj knjižnici, nošeni svojom strašću za knjigom, istraživali smo, svatko na svoj način, ulogu životinja u literaturi s kojom smo odrastali ili smo, kasnije, u zrelim godinama, posegnuli za njom. Čitali smo ulomke iz: Preobražaja, Životinjskom farme, Ježeve kućice, Ljepotice i zvijeri, Knjige o džungli, Divljeg konja, Mačka koji je spasio knjige, Mačka u čizmama, Život jednog psa, Aske i vuka, Malog princa……., i dalje kroz niz prekrasnih knjiga koje su pridonijele globalnoj raspravi o odnosu između ljudi i životinja. Raspravljali smo tu večer o pojmu specizma, tj. diskriminaciji na temelju pripadnosti vrsti i tako obilježili 50. obljetnicu kultne knjige Oslobođenje životinja australskog filozofa  i bioetičara Petera Singera.

Čitajući svevremenske ulomke iz Znakova pored puta, sjetili smo se i nobelovca Ive Andrića, ove godine obilježavamo 50 godina njegove smrti.

 Za kraj, naš vjeroučitelj profesor Ivan Lučić, koji je tu večer bio prvi put s nama i koji nas je   „izuo iz cipela“  svojim teološko-filozofskim promišljanjem na temu Noći knjige. Kako navodi kolega u svom desetominutnom pročitanom eseju: „Životinje su jednostavno proročne i sva ljepota poslanja  je u njihovom gibanju. Njihovo gibanje pokrenulo je ljudski um, znanost,  književnost….“ Njihovo proročno gibanje pokrenulo je i nas tu večer da progovorimo o tom zatvorenom krugu suživota životinja i čovjeka, uočimo njihovu esencijalnu važnost za opstanak života planeta, njihovu terapeutsku ulogu, ali i preispitamo etičnost njihova iskorištavanja u industriji.

Za kraj, bilo je to jedno toplo i inspirativno druženje. Hvala učenicima: 1Ck, 2.Ak, 3.D, 4. Bk, kolegicama koji su u mirovini (ali nisu zaboravile druženje uz knjigu), kolegicama i kolegama iz naše škole, koji nikada, ama baš nikada, ne propuste ova prekrasna druženja uz knjigu. Posebna zahvala profesorici Božici Uroić, kojoj je ova Noć knjige bila posljednja u radnom odnosu u našoj školi, jer uskoro odlazi u mirovinu. Hvala joj na beskrajnoj podršci meni i sudionicima u proteklih četrnaest književnih druženja.

Anđelka Ravlić, prof. i knjižničarka stručna suradnica