Svjetski dan prava potrošača (World Consumer Rights Day) 15.ožujka 2019.

Svjetski dan prava potrošača  (World Consumer Rights Day) prvi je puta obilježen 15.ožujka 1983.godine usvajanjem UN-ova vodiča za zaštitu potrošača. Svake godine aktualizira se rasprava o pitanjima i problemima vezanim uz područje zaštite potrošača. U RH Ministarstvo gospodarstva jedan je od nositelja politike zaštite potrošača koji prati promjene u europskom zakonodavstvu te ih preuzima i implementira u hrvatsko zakonodavstvo.

Niz godina u našoj školi posebno se obilježava ovaj dan.

„Svi smo mi potrošači“,  rekao J.F.Kennedy još 1962.godine. Potrošač je zapravo subjekt tržišta i najvažniji čimbenik u razvoju nacionalnog gospodarstva.

Upravo zato učenici trgovačkih škola moraju razumjeti koliko je važno da proizvod koji se prodaje krajnjim potrošačima moraju pravilno prezentirati i pravilno rješavati reklamacije jer će se jedino zadovoljan kupac ponovo vratiti u prodajni prostor.

Danas, na Svjetski dan prava i zaštite potrošača u našoj školi, na info pultovima, učenici  svojim kolegama dijele materijale vezane za prava potrošača. Oni  imaju društvenu ulogu kao potrošači, ali i prodavači upozoriti kupce na sva obilježja određenog proizvoda. Poštivanje prava potrošača temelj je moralnog i odgovornog rada u prodavaonici.

U ovoj aktivnosti sudjelovali su učenici:  2.G, 2.E, 2.AK, 2.D i 4.AK  uz mentorstvo  prof. B. Uroić i pomoć  prof. A. Špoljarić.

Božica Uroić, profesorica savjetnica